Občanské sdružení pro románský kostel v Potvorově - Navštivte Potvorov - Sdružení - Články
Hlavní nabídka
Hledat
  
Obec Potvorov
Okres Plzeň – sever
7 km severozápadně
od města Kralovice

Mapa
Odkazy jinam

Navštivte Potvorov

Plán koncertů

Koncert Jidiš VE TŘECH

16. 9. 2017 od 18 hodin v kostele sv. Mikuláše v Potvorově


Vstupné: v předprodeji 150 Kč/ 100 Kč na https://goout.net/cs/listky/jidis-ve-trech/jllb/ nebo na tel.: 723 277 693, na místě 200 Kč/ 150 Kč

O skupině:

Skupina Jidiš VE TŘECH vznikla v roce 2009, kdy Hana Frejková přizvala ke spolupráci klarinetistu Milana Potočka - vedle svého angažmá v Divadle v Dlouhé hraje s jazz-rockovým sdružením Šavle Meče - a akordeonistu Slávka Brabce - člen Pražského akordeonového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, a dalších. S potřebou oživení zpěvních partů stále častěji hostuje Marianna Borecká, dcera Hany Frejkové.


Skupina se věnuje interpretaci jidiš písní a snaží se o zachování této kultury v našem povědomí. Kontrast mezi smutkem a ironií spolu s melodikou vytváří ono zvláštní napětí, které dělá tyto písně tak ojedinělé. Při jejich poslechu je možno pocítit jemné kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i šmajchlovitost, pro níž je mnohdy nepostradatelný. Během večera si vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.


V poledních letech skupina koncertuje jak na domácí půdě, tak na zájezdech v zahraničí.


Účinkují: Hana Frejková/zpěv, Marianna Borecká/zpěv, Milan Potoček/klarinet, Slávek Brabec/akordeon.

https://player.vimeo.com/video/50939499více o skupině na http://hanafrejkova.cz/5vysto.php .
V prosinci se bude konat oblíbený Mikulášský koncert.
Návštěvou koncertů přispějete do sbírky pro záchranu románského kostela v Potvorově. Akce finančně podporuje Plzeňský kraj.KAM NA VÝLET?

Cesta jediného boha spojuje Mariánskou Týnici a Potvorov

Jedná se o trasu z Potvorova do Mariánské Týnice vedenou ze začátku po místní silnici, dále pak po polních a lesních cestách ke Kralovicům. Provází ji 15 naučných tabulí. Stezka byla postavena v roce 2008 obcí Bílov, a to za pomoci Plzeňského kraje, sousedních obcí Kralovice, Potvorov a Sedlec, Gymnázia a Střední odborné školy z Plas a Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.
Hlavním motivem celé stezky je křesťanství. Symbolicky spojuje románský kostel sv. Mikuláše v Potvorově s barokní Mariánskou Týnicí, která je perlou celého okolí.

Odlezelské jezero
národní přírodní památka, je nejmladší jezero v Česku. Toto hrazené jezero na Mladotickém potoce pod Potvorovským kopcem nedaleko vsi Odlezly se také nazývá Mladotické či Potvorovské. Jezero o ploše 4,5 ha je protáhlé v severojižním směru, jeho plocha jej řadí na 4. místo mezi českými jezery, nepočítaje uměle vzniklá jezera po těžbě. Délka je přibližně 500 m a šířka se pohybuje mezi 70 až 100 m. Hladina je v nadmořské výšce 413 m. Z Potvorova viz. modrá turistická značka.Křížové kameny na Potvorovsku
Přednáška malířky Lydie Šloufové

se uskutečnila v sobotu 12. března 2011 v Potvorově

Přednáška spojená s obrazovou prezentací upozornila na křížové kameny, které vytvářejí paměť krajiny, jsou připomínkou dávných lidských osudů, míjíme je však často bez povšimnutí nebo ani nevíme, že se v naší obci nacházejí. Je možno všimnout si těch, které jsou v katastru obcí Potvorov, Bílov, Sedlec, Stražiště, Černá Hať, Kalec, Žihle, Velečín, Ostrovec, Žebnice, Řemešín, Mariánská Týnice, Kralovice, Dřevec, Kožlany, Hradecko, Vysoká Libyně a Podbořánky. Autorka přednášky je členkou Společnosti pro výzkum kamenných křížů a čerpala ze sborníků SVKK vydaných v Aši, ze soupisů drobných památek vydaných v Mariánské Týnici a z mnoha hodin strávených v krajině hledáním těchto památek.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF